NATIONAL COMPETITION

 

Carinho by Pedro Estrada, 18’, 2018, Centro Universitário Una

 

Super Estrela Prateada by  Leonardo Branco, 25’, 2018, Centro Universitário Una

 

Eleguá by Yuri Costa, 25’, 2018, UFRJ

 

Perpétuo by  Lorran Dias, 23’, 2018, UFRJ

 

Diriti de Bdè Burè by Silvana Beline, 17’, 2018, IFG

 

Coração do Mar by Rafael Nascimento, 20’, 2018, UFPE

 

Copiloto by Andrei Bueno Carvalho, 17’, 2018 – UNESPAR

 

Impermeável Pavio Curto by Higor Gomes, 20’, 2018, Centro Universitário Una

 

Rebento by Vinicius Eliziário, 17’, 2019, UNIJORGE

 

Peixe by Yasmin Guimarães, 17’, 2019, Centro Universitário Una

 

Afeto by Gabriela Gaia Meirelles and Tainá Medina, 15’, 2019, PUC-Rio/UFRJ

 

Riscadas by Karolyne Mendes, 15’, 2018, UFES

 

Sombra by Fernanda Siqueira, 4’, 2018, UFPE

 

Do Lar by Socorro Alves, 9’, 2018’ UFPE

 

A Sússia by Lucrecia Dias, 15’, 2018, UFT

 

Lacerda, O Corvo da Guanabara by Sayd Mansur, 18’, 2018, UFF/FGV

 

Frervo by Thiago Santos e Libra, 20’, 2019, UFPE

 

Magalhães by Lucas Lazarini, 22’, 2018, UNICAMP

 

Taoquei by Clara Ballena, Chris Mariani and Klaus Hastenreiter, 10’, UFBA

 

Afogo by Carla Caroline Mota Neri, 8′, 2018, UFRB

 

Espavento by Ana Francelino, 23’, 2019, Escola Pública de Audiovisual Vila das Artes

 

Aqueles que se foram by Bruno Christofoletti Barrenha, 23’, 2019, UFPE

 

Cravo, Lírio e Rosa by Maju de Paiva, 20’, 2018, UFF

 

Nada além da noite by Rodrigo de Janeiro, 21’, 2018, UFRJ

 

INTERNATIONAL COMPETITION

 

Sawsan by Saliba Rishmawi, 10’, 2018, Dar Al-Kalima University College for Art and Culture, Palestine

 

Mother’s Day by Dorka Vermes, 15’, 2018, SZFE  – University of Theatre and Film Arts, Hungary

 

Victoria XXI by Mira Akirova, 17’,  2019, Gerasimov Institute of Cinematography, Russia

 

My Cousin Tami by Tomer Asayag, 25’, 2017, Sapir Academic College, Israel

 

Delta by Jules St-Jean, 13’, 2019, Université du Québec à Montréal, Canada

 

A Mythology of Pleasure by Lara Rodríguez Cruz, 6’, 2018, KHM – Academy of Media Arts Cologne, Germany

 

Suicidrag by Andrea Perez Su, 10’, 2018, Universidad Autónoma de México, Mexico

 

How to build a bridge by Deandra Asara, 2’, 2019, University of Westminster, England

 

Arena by Alarba Bousso, 12’, 2019’, ECAL, Switzerland

 

Scorched by Akshay Gouri, 2018’, Satyajit Ray Film & Television Institute, India

 

Of Blood and Piss by Julien Falardeau, 12’, 2019, Université du Québec à Montréal, Canada

 

Welcome to Television by Ivan Dubrovin, 11’, 2018, Wilhelm Hittorf Gymnasium Münster, Germany

 

Do it again by Hsin Hsuan Yeh, 4’, 2018, National University of the Arts Taipei, Taiwan

 

Bear with me by Daphna Awadish, 5’, 2019, AKV St. Joost Master Institute, Netherlands

 

Tribe of Ghosts by Almicheal Fraay, 9’, 2018, AKV Sint Joost Breda, Netherlands

 

Song of the lovers by Maxime Gros, 20’, 2018, ESRA, France

 

You wipe your lips, I do too by Bianca Caderas, 4’, 2019, Hochschule für bildende Künste Hamburg, Germany

 

Belief as the Light in Darkness by Francis Guillermo, 15’, 2018, Far Eastern University, Philippines